• Czy potrzebne jest skierowanie?

    Czy potrzebne jest skierowanie?

    Do poradni psychologiczno-pedagogicznej nie jest wymagane skierowanie. Badania odbywają się po złożeniu przez rodziców stosownego wniosku do placówki.

  • Terapia Tomatis

    Terapia Tomatis

    W naszej poradni w codziennej pracy terapeutycznej stosujemy m.in. Metodę Tomatisa®. Metoda ta wykorzystuje naturalny sposób stymulacji neurosensorycznej. Stosowane w niej programy słuchowe modyfikują muzykę i głos w czasie rzeczywistym, tak, by zainteresować mózg i rozwijać zdolności motoryczne, emocjonalne i poznawcze. Metoda Tomatisa®, opracowana przez francuskiego lekarza i naukowca, Alfreda Tomatisa, wykorzystuje najnowsze technologie i wysokie umiejętności specjalistów, którzy ukończyli szkolenia z jej stosowania.

     

    Uczenie się i komunikowanie z innymi to procesy, które mogą się wydawać banalne, gdyż są czymś bardzo naturalnym dla większości z nas. Jednak dla co dziesiątej osoby stanowi to poważny problem, z którym musi zmagać się na co dzień. Częstą przyczyną są tutaj trudności z prawidłowym przetwarzaniem informacji sensorycznych. W takim wypadku mówimy o zaburzeniach słuchania (uwagi słuchowej).

    Ucho odgrywa podstawową rolę w przetwarzaniu informacji, ponieważ jest główną bramą, przez którą informacje przedostają się do mózgu. Ucho odbiera dźwięki z otoczeniai dźwięki naszego własnego głosu, przetwarza je na bodźce elektryczne i przekazuje mózgowi do analizy. Co dziwniejsze, ucho wychwytuje również nasze ruchy i ma duże znaczenie dla procesu koordynacji ruchów, równowagi i poczucia rytmu. W związku z tym ucho jest niezmiernie ważne dla naszego codziennego funkcjonowania – potrzebujemy go, żeby rozmawiać, przedstawiać argumenty, wykonywać polecenia, czytać, uczyć się, zapamiętywać czy też po prostu aby się przemieszczać. Gdy występują zakłócenia w komunikacji między uchem a mózgiem, cierpi na tym nasza zdolność do interakcji ze światem zewnętrznym. Skutkuje to często utratą pewności siebie, która z kolei pogłębia trudności w komunikacjii w uczeniu się.

    Jak to działa?

    Metoda Tomatisa® działa dzięki jedynemu w swoim rodzaju przenośnemu urządzeniuo nazwie TalksUp®. Zostało ono zaprojektowane specjalnie do przetwarzania muzyki i głosu z zastosowaniem specyficznych parametrów. Urządzenie dysponuje licznymi funkcjami,w tym bramkowaniem elektronicznym, tzw. „Electronic Gating®”. Bramkowanie to wyjątkowy i nieinwazyjny proces, który pozwala wywołać efekt kontrastu dźwiękowego, dzięki nagłemu przejściu od niskich do wysokich częstotliwości. Wielokrotne naprzemienne przechodzenie od niskich do wysokich częstotliwości i z powrotem wymaga od ucha dużego wysiłku w celu dostosowania się do zmian, co stymuluje mózg.

    Specjalista Metody Tomatisa® ocenia poziom uwagi słuchowej klienta, a następnie opracowuje program słuchowy dostosowany do jego potrzeb. TalksUp® umożliwia korzystanie z programów słuchowych w gabinecie specjalisty. Poradnia nie wypożycza sprzętu do domu.

    Obszary zastosowania

    W ludzkim ciele to ucho odbiera najwięcej informacji sensorycznych. Nasz mózg ponad 80% stymulacji zawdzięcza właśnie zmysłowi słuchu. Stymulacja aktywności mózgu z jednej strony, a z drugiej – pozytywne oddziaływanie na jego plastyczność to przyczyny, które wyjaśniają skuteczność Metody Tomatisa® w licznych obszarach zastosowania. Metoda Tomatisa® stanowi uzupełnienie różnego rodzaju metod terapeutycznych lub pedagogicznych. Umożliwia zwielokrotnienie rezultatów uzyskiwanych w ramach terapii, dzięki czemu jej czas znacząco się skraca. Metodę Tomatisa® można stosować w dowolnym wieku (dzieci, dorośli, osoby starsze), zarówno w celu rozwoju osobistego, jak w celu przeciwdziałania zaburzeniom lub trudnościom.

    Uwaga

    Uwaga to zdolność selekcjonowania i świadomego skupiania się na zewnętrznym bodźcu lub na jakiejś myśli. Jest to ogólny stan gotowości i czujności, który zapewnia układowi nerwowemu zdolność od odbioru każdego rodzaju informacji. Zaburzenia uwagiu dzieci lub dorosłych polegają na niemożności skoncentrowania się przez wystarczająco długi czas na zadaniu do wykonania, nawet jeżeli wymaga ono niewielkiego wysiłku intelektualnego i ma charakter rutynowy lub nie wnosi nic nowego (na przykład powtarzanie jakiegoś materiału lub przepisywanie tekstu).

    Szczególnym aspektem uwagi jest jej podzielność, czyli zdolność do jednoczesnego skupienia się na kilku źródłach informacji lub zadaniach do wykonania. Jeżeli ten aspekt uwagi, bardzo wymagający pod względem poznawczym, nie działa prawidłowo, może to być dla ucznia źródłem przykrości lub frustracji.

    Oprócz ogólnej stymulacji mózgu (czyli pobudzenia kory mózgowej) MetodaTomatisa® może bardzo pozytywnie oddziaływać na uwagę selektywną. Metoda działa w oparciu obramkowanie elektroniczne, które wywołuje kontrast dźwiękowy, mający nieustannie i w naturalny sposób zaskakiwać mózg.

    Celem jest ułatwienie mózgowi rozwijania automatycznych mechanizmów wykrywania zmian. Po odpowiednim przyswojeniu tych mechanizmów możemy dużo łatwiej selekcjonować przydatne informacje i decydować, które elementy mają drugorzędne znaczenie i można je pominąć.

    Z tego względu Metoda Tomatisa® może być stosowana jako uzupełnienie metod wsparcia dla osób z zespołem deficytu uwagi z nadpobudliwością psychoruchową lub bez (ADHD/ADD).

     

     

    Uczenie się

    Uczenie się to zespół mechanizmów, dzięki którym nabywamy umiejętności, zdobywamy wiedzę lub wykształcamy pewne automatyczne reakcje. Można je zdefiniować jako zdolność do zmiany zachowania w sposób spójny i trwały w reakcji na informację lub zdarzenie zewnętrzne. Proces uczenia się zależy więc od zdolności danej osoby do zmiany zachowania w zależności od doświadczeń. Istnieje wiele metod uczenia się: wykorzystanie mechanizmu nagrody, porażki, naśladowania, powtarzania, kreatywności itp. Niezależnie od metody uczenie się zakłada zdolność mózgu do nieustannej reorganizacji sieci neuronów w celu przyswojenia nowego zachowania i ułatwienia jego wykonania. To zjawisko nosi nazwę plastyczności mózgu. Właśnie plastyczność mózgu sprawia, że wtedy, gdy jakieś wydarzenie się powtórzy, reakcja na nie jest szybsza, precyzyjniejsza i bardziej intuicyjna.

    Dzięki kontrastom dźwiękowym, które mają w naturalny sposób zaskakiwać mózg, Metoda Tomatisa® pozytywnie wpływa na plastyczność mózgu – pozwala mu wypracować mechanizmy wykrywania i analizy zmian. Można powiedzieć, że Metoda Tomatisa® ma charakter pedagogiczny, a jej celem jest nauka zwracania szczególnej uwagi na wydarzenia zewnętrzne i nowe. Ułatwia ona przyswajanie nowych informacji i pozwala uczniom poprawić zarówno kompetencje ogólne, jak i szkolne. Dlatego też Metodę Tomatisa® oferują obecnie setki szkół publicznych i prywatnych, jako uzupełnienie tradycyjnych metod nauczania.

    W ramach nauki szkolnej dziecko uczy się przede wszystkim na błędach. Choć popełnianie błędów jest czymś normalnym i koniecznym, żeby robić postępy, to jednak dłuższe utrzymywanie się pewnych konkretnych i regularnie popełnianych błędów sprawia, że mówimy o zaburzeniach uczenia się, w większości określanych przedrostkiem DYS- (dysleksja itd.). Nie mają one żadnego związku z poziomem inteligencji, ale określają trudności dziecka pod względem prawidłowego funkcjonowania sieci neuronów lub pewnych obszarów mózgu. Celem Metody Tomatisa® jest właśnie umożliwienie dziecku stworzenia mechanizmów rekompensujących te trudności. Inaczej mówiąc, nie da się wyleczyć z zaburzeń uczenia się, ale można je obejść lub zrekompensować, umożliwiając mózgowi korzystanie z innych sieci neuronów. Na przykład w specyficznych zaburzeniach uczenia się dotyczących mowy, Metoda Tomatisa® ułatwia dekodowanie i analizę dźwięków, mogąc dzięki temu stanowić cenną pomoc w przypadku dysleksji, jako uzupełnienie terapii logopedycznej.

     

     

    Kontrolowanie emocji

    O ile dobrze wiemy, że do utrzymania dobrej formy fizycznej konieczny jest ruch, to nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że trzeba również dbać o mózg. Stymulacja mózgu za pomocą informacji sensorycznych podnosi nasz poziom energii i odpręża. Ponieważ wiemy, że w naszym ciele to właśnie ucho jest najważniejszym kanałem przesyłającym informacje sensoryczne, bez trudu zrozumiemy, jak ważną odgrywa rolę. Natomiast jeżeli mózg zastosuje mechanizm obronny, stymulacja może się okazać niewystarczająca. Mechanizm obronny może się pojawić wskutek jednorazowego, traumatycznego przeżycia, które można nazwać wstrząsem emocjonalnym. Mózg może również stworzyć mechanizm obronny stopniowo, jeżeli odbiera otoczenie jako agresywne. Dzieje się tak u osób, które muszą sobie poradzić z poważną zmianą tempa życia, ze zwiększeniem ciążącej na nich odpowiedzialności, utratą punktów odniesienia czy presją społeczną.

    Metoda Tomatisa® oddziałuje na układ limbiczny (struktury podkorowe i niektóre części kory mózgowej), połączony z układem słuchowym. Układ limbiczny odpowiada między innymi za takie mechanizmy jak emocje, pamięć i uczenie się. Ponadto rolą znajdującego się w uchu wewnętrznym narządu nazywanego ślimakiem jest dynamizacja kory mózgowej. Dzięki oddziaływaniu na układ limbiczny i korę przedczołową Metoda Tomatisa® działa regulująco w przypadku zaburzeń emocjonalnych związanych z depresjąi stanami lękowymi. Metoda Tomatisa® działa skutecznie również w przypadku regulowania stresu.

     

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu przejawiają się między innymi trudnościamiw interakcjach ze światem zewnętrznym, a szczególnie nieprawidłowościami w komunikacji społecznej. Zgodnie z jedną z aktualnych hipotez neurony lustrzane osób autystycznych nie są w stanie działać prawidłowo. Neurony lustrzane są rozproszone w różnych obszarach mózgu. Pełnią ważną funkcję, ponieważ aktywują obszary mózgu mające znaczenie dla ruchui mowy, w chwilach, gdy jedynie obserwujemy sytuację, nie podejmując żadnych działań. Odgrywają istotną rolę w rozumieniu działań, zamiarów i emocji innych ludzi.

    Pozwalają nam zaplanować ruch, przewidzieć jakieś doznanie i odczuwać empatię. Inaczej mówiąc, z jednej strony pomagają nam postawić się w położeniu innych osób, a z drugiej – zaplanować nasze działanie. Mają podstawowe znaczenie dla naszych codziennych interakcji społecznych, poczynając od odpowiedzenia uśmiechem na czyjś uśmiech po odczuwanie emocji innej osoby lub rozumienie jej działań.

    Metoda Tomatisa® to swego rodzaju trening prognozowania. W fazie pasywnej słuchanie muzyki przetworzonej za pomocą specjalnych kontrastów sprawia, że mózg stara się znaleźć regularność rządzącą zmianami. W fazie aktywnej dźwięk wydawany przez mówiącego wraca do niego w postaci skorygowanej przez urządzenie. W reakcji na to dana osoba naturalnie dostosowuje swój głos do tego, co słyszy. W ten sposób bezpośrednio oddziałujemy na neurony lustrzane znajdujące się w obszarze, który odpowiada za wydawanie artykułowanych dźwięków. W ten sposób Metoda Tomatisa® może pomóc osobom z zaburzeniami cechującymi się opóźnieniem lub niewłaściwym rozwojem zdolności poznawczych, komunikacyjnych i zdolności do interakcji społecznych, które występują w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu i powiązanych (zespół Aspergera, zaburzenia przetwarzania sensorycznego) albo zespołu Downa.

    Dla specjalistów zajmujących się terapią tych zaburzeń Metoda Tomatisa® stanowi narzędzie o charakterze uzupełniającym.

     

     

     

    Jak wygląda terapia

    1. Podczas pierwszego spotkania specjalista Metody Tomatisa® przeprowadza wywiadw celu zebrania jak największej ilości informacji. Specjalista dysponuje różnorodnymi testami, które pomagają określić profil uwagi słuchowej klienta. Testy te zostały przygotowane z myślą o konkretnych problemach osoby testowanej. Zawarty zostaje kontrakt dotyczący uczestnictwa dziecka w zajęciach.
    2. Sesje słuchowe pasywne polegają na słuchaniu programu muzycznego odpowiednio dobranego przez specjalistę. Do słuchania służy urządzenie TalksUp®  Specjaliści Metody Tomatisa®, którzy ukończyli szkolenia 2, 3 lub 4 stopnia mogą również oferować seanse fazy aktywnej. Obejmują one czytanie, powtarzanie lub rozmowę, podczas których głos mówiącego jest natychmiast modyfikowanyi przekazywany ponownie do jego uszu, zgodnie z parametrami charakterystycznymi dla Metody Tomatisa®. Modyfikując w czasie rzeczywistym percepcję głosu,w sposób naturalny i natychmiastowy modyfikujemy również sam głos. Faza aktywna stosowana jest zależnie od potrzeb i możliwości, odpowiednio do profilu i problemów danego klienta.
    3.  Sesje trwają półtorej do dwóch godzin, odbywają się od poniedziałku do piątku,w godzinach rannych i popołudniowych. Bardzo ważne jest codzienne uczestnictwow spotkaniach. Na ogół program zawiera seanse rozłożone na dwie lub trzy sesje liczące po 13 dni każda (nie liczymy soboty i niedzieli).  
    4. Pomiędzy sesjami należy zrobić kilkutygodniową przerwę. Przerwy można nazwać „fazami przyswajania” efektów Metody. Po przerwie odbywają się testy i rozmowy poprzedzające kolejną sesję programu słuchowego. W uproszczeniu, optymalna terapia wygląda następująco:
    • spotkanie wstępne,
    • 13 dni sesji słuchowych,
    • przerwa 4-6 tygodni,
    • spotkanie ewaluacyjne,
    • 13 dni sesji słuchowych,
    • przerwa 4-6 tygodni,
    • spotkanie ewaluacyjne,
    • 13 dni sesji słuchowych,
    • spotkanie podsumowujące. 

     

    Uwaga! Metoda Tomatisa® ma charakter pedagogiczny i nie może być uznawana za metodę leczenia. W przypadku poważnych problemów Metoda Tomatisa® powinna być stosowana wyłącznie jako dodatkowe wsparcie dla stosowanej już terapii czy leczenia.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

    Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 Treść komunikatu po kliknięciu w obrazek.Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 Treść komunikatu po kliknięciu w obrazek.

  • BIOFEEDBACK

    BIOFEEDBACK

    Procedura Kwalifikowania uczniów na terapię EEG BIOFEEDBACK

    PROCEDURA   KWALIFIKOWANIA  UCZNIÓW   NA TERAPIĘ

    EEG  BIOFEEDBACK  PRZEZ  PORADNIĘ   PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNĄ W SULECHOWIE

     

    1. Na terapię EEG Biofeedback uczęszczają uczniowie szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych powiatu zielonogórskiego.

     

    1. Terapią EEG Biofeedback mogą być objęci uczniowie, którzy:
    • posiadają zalecenie po badaniu psychologiczno – pedagogicznym lub wskazania ze szkoły lub medyczne,
    • posiadają aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do terapii, wydane przez lekarza (ważne przez 1 rok) oraz ewentualnie badania EEG.

     

    1. Zapisy na terapię EEG Biofeedback:
    • zapisu dokonuje rodzic /prawny opiekun ucznia/ pełnoletni uczeń/w sekretariacie,
    • rodzic prawny opiekun ucznia/ uczeń pełnoletni/ wypełnia odpowiedni oświadczenie (zał. Nr 1).

     

     

  • Spotkanie Rady Pedagogicznej

    Spotkanie Rady Pedagogicznej

    W ramach cyklicznych spotkań Rady Pedagogicznej przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie w dniu 14 września 2020r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym wewnętrzne szkolenie pracowników (WDN) na temat „Zastosowanie Biofeedback w pracy psychologiczno-pedagogicznej”.

    Spotkanie poprowadziły Panie: Marzena Marcinkiewicz (psycholog, pedagog), Edyta Śniadecka (pedagog) oraz Dorota Handke (pedagog). Podczas szkolenia omówione zostały cele metody, sposób prowadzenia diagnozy oraz terapii w zakresie usprawniania funkcjonowania OUN.

    Biofeedback, biologiczne sprzężenie zwrotne – dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Jest to także metoda terapii, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, opór elektryczny skóry, napięcie mięśni itp.

    Informacje przekazywane są w formie:

    • wizualnej – np. podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot;
    • akustycznej – przyjemny dźwięk przy „sukcesie”, nieprzyjemny przy „porażce”.

    Biofeedback nie jest alternatywną formą terapii w stosunku do farmakoterapii. W niektórych schorzeniach ją zastępuje, w innych uzupełnia. Przewagą biofeedbacku jest to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta. I właśnie ten czynnik podkreślają terapeuci: poczucie odpowiedzialności pacjenta za wynik własnego leczenia.

    EEG Biofeedback najczęściej stosuje się w :

    -zaburzeniach koncentracji uwagi,

    - zaburzeniach procesów uczenia się,

    - zaburzeniach zachowania u dzieci,

    - zaburzeniach rozwoju psychomotorycznego wieku dziecięcego,

    - zaburzeniach nasrtoju,

    - zaburzeniach snu,

    - napięciowych bólach głowy,

    - po urazach głowy,

    - po udarach mózgu.

  • Jak odzyskać spokój

    Jak odzyskać spokój

    Marzena Marcinkiewicz – psycholog

     

    Jak odzyskać spokój,  ukoić lęk, niepokój i stres??

     

                Każdy z nas odczuwa różne emocje, każda z nich jest nam potrzebna i niezbędna, bo gdyby nie strach – to nie wiedzielibyśmy kiedy uciekać, gdyby nie smutek – nie mielibyśmy refleksji co dla nas ważne, gdyby nie radość – to mało byłoby w nas energii, gdyby nie złość – to nie potrafilibyśmy stawiać granic. I tak można szukać korzyści z emocji, ważne jednak aby zachować równowagę między nimi, wówczas możemy powiedzieć, że nasze życie jest barwne pod względem emocjonalnym jednocześnie jesteśmy szczęśliwi.

                Bywają jednak chwile w naszym życiu, że jedna z emocji daje za bardzo o sobie znać i wtedy czujemy niepokój, lęk, strach, złość… w zależności od bodźca. Sztuką jest doceniać w sobie umiejętność odczuwania i nazwania emocji i jednocześnie nauczyć się je akceptować i sprowadzać do poziomu równowagi.

                Każdy z nas ma zapewne swoje metody radzenia sobie z emocjami, jak mam zamiar tutaj przybliżyć metodę mindfulness, czyli zachęcić do treningu uważności.

    Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts), mindfulness "to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej". Inaczej mówiąc, mindfulness to celowe (czyli świadome) skierowanie swojej uwagi na to, czego doznaje się w danej chwili - tu i teraz (nie wybieganie w przyszłość, ani nie wracanie do przeszłości)

    Ćwiczenie 1:

    Kiedy czujesz, że emocje biorą górę:  zatrzymaj się, rozejrzyj się i nazwij

    Wdech i wydech

    5 rzeczy, które widzisz wokół siebie;

    4 dźwięki, które do Ciebie dochodzą;

    3 rzeczy, które możesz dotknąć;

    2 rzeczy które czujesz;

    1 smak, który czujesz

    Wdech i wydech

     

    Ćwiczenie 2

    Znajdź wygodne miejsce, i przez 20 minut skup się na sobie

    https://www.youtube.com/watch?v=2XIi4HvW7Wk

    Ćwiczenie 3

    na dobry, spokojny sen

    https://www.youtube.com/watch?v=MLRyENUusGo

     

    Powodzenia w pracy nad zachowaniem równowagi emocjonalnej.

     

    Polecane  literatura do pracy z uważnością z dziećmi i dorosłymi:

    • „Moja supermoc uważność i spokój żabki” – Eline Snel
    • „Uważność i spokój żabki” – Eline Snel
    • „Nietoperzyca Kaja i piękno uważności” Agnieszka Pawłowska
    • „Daj przestrzeń i bądź blisko” Eline Sneil

     

     

     

     

     

     

     

     

Aktualności

Kontakt

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sulechowie
    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
    ul. Kruszyna 1, 66-100 Sulechów
    telefon 690 240 776
    e-mail: pppsulechow@wp.pl
  • 690 240 776

Galeria zdjęć