Załącznik do Uchwały nr 26/2011
Rady Pedagogicznej
z dnia 11 luty 2011r.
STATUT
PORADNI PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ
W SULECHOWIE
FILIA W ZIELONEJ GÓRZE
PODSTAWA PRAWNA
1) Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.),
2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 17 listopada 2010r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowego statutu publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej (Dz. U. z 2010r. Nr 228 poz. 1492),
3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013r.
w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni
psychologiczno – pedagogicznych, w tym publicznych poradni
specjalistycznych (Dz, U. z 2013r. poz.199),
4) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2010r. Nr 228 poz. 1487),
5) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci ( Dz. U. z 2005r. Nr 68 poz.587 ),
6) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 173 poz.1072),
- oraz inne akty prawne regulujące zasady działania poradni psychologiczno – pedagogicznej.
§1
§2
Organem prowadzącym Poradnię jest Powiat Zielonogórski, a organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Lubuskie Kuratorium Oświaty.
Wzór pieczątek Poradni stanowi Załącznik nr 1. do niniejszego Statutu.
II. CELE I ZADANIA PORADNI
§3
Cele Poradni:
1.Udzielanie dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno – pedagogicznej, w tym pomocy logopedycznej, pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu.
2.Udzielanie rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno – pedagogicznej związanej z wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży.
3.Zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku od urodzenia do zakończenia edukacji w szkole ponadgimnazjalnej.
4.Udzielanie pomocy dzieciom nieuczęszczającym do szkoły ( przedszkola) oraz ich rodzinom zamieszkałym na terenie działania poradni.
§4
Do zadań Poradni należy w szczególności :
1.Diagnozowanie poziomu rozwoju, potrzeb i możliwości oraz zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych dzieci i młodzieży, w tym:
a.predyspozycji i uzdolnień,
b.przyczyn niepowodzeń edukacyjnych,
c.specyficznych trudności w uczeniu się.
2.Wspomaganie dzieci i młodzieży odpowiednio do ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych:
a.szczególnie uzdolnionych,
b.niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
c.ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
d.z zaburzeniami komunikacji językowej,
e.z chorobami przewlekłymi.
3.Prowadzenie terapii dzieci i młodzieży, w zależności od rozpoznanych potrzeb, w tym dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi, z zachowaniami dysfunkcyjnymi, niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym, oraz ich rodzin.
4.Pomoc dzieciom i młodzieży w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniu kształcenia i kariery zawodowej oraz wspieranie nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek w planowaniu i realizacji zadań z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.
5.Wspomaganie dzieci i młodzieży z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanymi z wcześniejszym kształceniem za granicą.
6.Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień dzieci i młodzieży.
7.Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży, w tym udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży z grup ryzyka oraz ich rodzicom.
8.Współpraca ze szkołami i placówkami w rozpoznawaniu u uczniów specyficznych trudności w uczeniu się, w tym ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się u uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
9.Współpraca z przedszkolami, szkołami i placówkami przy opracowywaniu i realizowaniu indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, o których mowa w przepisach w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych oraz w przepisach w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach, oraz planów działań wspierających, o których mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
10.Współpraca w udzielaniu i organizowaniu przez przedszkola, szkoły i placówki pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
11.Wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny.
12.Wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji przedszkola, szkoły lub placówki, w tym udzielanie nauczycielom pomocy w rozwiązywaniu problemów dydaktyczno-wychowawczych.
13.Prowadzenie edukacji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego, wśród dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli.
14.Udzielanie, we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli, wsparcia merytorycznego nauczycielom, wychowawcom grup wychowawczych i specjalistom udzielającym pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach, szkołach i placówkach.
§5
1.Poradnia realizuje zadania w szczególności poprzez :
a) diagnozowanie,
b) opiniowanie,
c) działalność terapeutyczną,
d) prowadzenie grup wsparcia,
e) prowadzenie mediacji,
f) interwencję kryzysową,
g) działalność profilaktyczną,
h) poradnictwo,
i) konsultacje,
j) działalność informacyjno-szkoleniową.
§6
1.Poradnia udziela pomocy uczniom, ich rodzicom, nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek mających siedzibę na terenie działania poradni.
2.Na podstawie zgody Lubuskiego Kuratora Oświaty poradnia wydaje orzeczenia oraz opinie dla dzieci niewidomych, słabo widzących, niesłyszących i słabo słyszących oraz dzieci z autyzmem.
3.Uczniom będącym wychowankami burs, domów wczasów dziecięcych, specjalistycznych ośrodków szkolno – wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodków socjoterapii pomoc może być udzielana ze względu na siedzibę placówki, w której uczeń aktualnie przebywa lub jego miejsca zamieszkania.
4.W przypadku dzieci nieuczęszczających do szkoły - przedszkola oraz ich rodziców, pomocy udziela poradnia właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
5.Na podstawie porozumienia zawartego między organami prowadzącymi poradnie, Poradnia może udzielać pomocy uczniom, ich rodzicom i nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek niemających siedziby na terenie działania poradni oraz niezamieszkałym na terenie działania poradni dzieciom, które nie uczęszczają do przedszkola lub szkoły, i ich rodzicom.
6.Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne.
7.W uzasadnionych przypadkach pracownicy Poradni realizują zadania poza Poradnią, w środowisku dzieci i młodzieży.
8.W poradni organizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju w zakresie stosownym do aktualnych możliwości realizacji wskazań zawartych w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w szczególności w odniesieniu do środków dydaktycznych i sprzętu, niezbędnych do prowadzenia wczesnego wspomagania.
9.Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka powołuje dyrektor poradni.
10.W skład zespołu wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym.
11.Sposób i formy realizacji wczesnego wspomagania rozwoju określone są w Regulaminie Pracy Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju.
12.Poradnia realizuje zadania współdziałając także z innymi poradniami, placówkami doskonalenia nauczycieli i bibliotekami pedagogicznymi oraz organizacjami pozarządowymi, i innymi podmiotami świadczącymi poradnictwo, i pomoc dzieciom, i młodzieży oraz rodzicom, i nauczycielom poprzez:
- inicjowanie działań i współpracę w realizacji programów integrujących środowisko na rzecz dzieci i młodzieży, i ich rodzin,
- konsultacje, wymianę doświadczeń zawodowych oraz informacji w ramach obowiązującego prawa oświatowego,
- gotowość do poszerzania oferty działania zgodnie z potrzebami środowiska.
§7
§8
1.Opinia poradni zawiera:
a.oznaczenie Poradni wydającej opinię,
b.numer opinii,
c.datę wydania opinii,
d.podstawę prawną wydania opinii,
e.imię i nazwisko dziecka albo pełnoletniego ucznia, którego dotyczy opinia, jego numer PESEL- serię i numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość, datę i miejsce jego urodzenia oraz miejsce zamieszkania, nazwę i adres odpowiednio przedszkola, szkoły lub placówki oraz oznaczenie odpowiednio oddziału przedszkolnego w przedszkolu, oddziału w szkole lub grupy wychowawczej uczeń uczęszcza,
f.określenie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka albo pełnoletniego ucznia oraz opis mechanizmów wyjaśniających funkcjonowanie dziecka albo pełnoletniego ucznia, w odniesieniu do problemu zgłaszanego we wniosku o wydanie opinii,
g.stanowisko w sprawie, której dotyczy opinia, oraz szczegółowe jego uzasadnienie,
h.wskazania dla nauczycieli dotyczące pracy z dzieckiem albo pełnoletnim uczniem,
i.wskazania dla rodziców dotyczące pracy z dzieckiem albo wskazania dla pełnoletniego ucznia, które powinien stosować w celu rozwiązania zgłaszanego problemu,
j.imiona i nazwiska oraz podpisy specjalistów, którzy sporządzili opinię,
k.podpis dyrektora poradni.
diagnozy przeprowadzonej w poradni.
§9
1.Poradnia współdziała z przedszkolami, szkołami i placówkami poprzez:
a.współpracę ze szkołą w rozpoznawaniu specjalnych potrzeb edukacyjnych (SPE),
b.poprzez udział w Zespołach ds. Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych,
c.pomoc w opracowywaniu Indywidualnych Programów Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET),
d.pomoc w prowadzeniu działań wspierających uczniów z SPE ( w tym wspieraniu uczniów uzdolnionych) oraz uczniów z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego,
e.udzielanie wsparcia merytorycznego dla nauczycieli,
f.prowadzenie Edukacji w zakresie ochrony zdrowia psychicznego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli,
g.interwencje kryzysowe.
2.Poradnia współpracuje z innymi poradniami oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami działającymi w rejonie poradni świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom, młodzieży oraz rodzicom.
3.Współpraca z innymi poradniami polega m.in. na wymianie informacji , doświadczeń ( w tym udział w międzyporadnianych zespołach samokształceniowych), konsultowaniu oraz uczestnictwie w szkoleniach organizowanych przez inne poradnie.
4.Współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami, o których mowa w ust. 1 polega m.in. na :
a.wymianie informacji,
b.konsultacjach dotyczących możliwości z zakresu udzielania pomocy przez te instytucje w poszczególnych przypadkach,
c.pomocy interwencyjnej.
§10
1.W Poradni działa zespół orzekający powołany przez Dyrektora Poradni na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.Zespół orzekający orzeka:
a.o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz niedostosowanej społecznie, z niepełnosprawnością ruchową, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
b.o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci, których stan zdrowia znacznie utrudnia lub uniemożliwia uczęszczanie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego,
c.o potrzebie indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży , których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły,
d.o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim,
e.wydaje opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
3.Posiedzenia zespołu orzekającego są protokołowane w protokolarzu zespołu orzekającego przez osobę wyznaczoną przez Przewodniczącego Zespołu.
4.Od orzeczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie do kuratora oświaty, za pośrednictwem zespołu , który wydał orzeczenie, w terminie 14 dni od jego doręczenia.
5.Jeżeli zespół orzekający uzna , że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, uchyla zaskarżone orzeczenie i wydaje nowe.
6.Od nowego orzeczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie.
7.Zespół jest zobowiązany przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy kuratorowi oświaty w terminie 14 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie , jeżeli w tym terminie nie wydał nowego orzeczenia zgodnie z ust. 5.
III. ORGANY PORADNI
§11
Organami Poradni są:
1.Dyrektor Poradni
2.Rada Pedagogiczna
§12
1.Dyrektor Poradni w szczególności:
a.kieruje działalnością Poradni i reprezentuje ją na zewnątrz,
b.sprawuje nadzór pedagogiczny,
c.czuwa nad prawidłową realizacją uchwał Rady Pedagogicznej Poradni,
d.dysponuje środkami określonymi w planie finansowym Poradni i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę Poradni,
e.wykonuje inne zadania wynikające z odrębnych przepisów szczególnych.
§13
1. Dyrektor Poradni jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w Poradni pracowników pedagogicznych oraz pracowników nie będących pracownikami pedagogicznymi, i z tego tytułu w szczególności decyduję w sprawach:
b. zatrudnienia i zwalniania kadry pedagogicznej i administracyjno – obsługowej,
c.zapewnienie pomocy i warunków pracownikom pedagogicznym Poradni w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym,
d.występowanie z wnioskami, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla pracowników pedagogicznych oraz pozostałych pracowników Poradni,
e.przyznawanie nagród oraz wymierzanie kar porządkowych pracownikom poradni,
f.wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczególnych.
§14
3. Dyrektor Poradni współpracuje w wykonywaniu swoich zadań z Radą Pedagogiczną Poradni.
§15
1.Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem Poradni realizującym zadania Poradni wynikające z niniejszego statutu.
2.Radę Pedagogiczną tworzą wszyscy pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w Poradni.
3.Rada Pedagogiczna uchwala regulamin swojej działalności. Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane.
4.Radzie Pedagogicznej przewodniczy Dyrektor Poradni.
§16
Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy:
1.Zatwierdzanie planów pracy Poradni.
2.Podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych po zaopiniowaniu ich przez organ prowadzący i nadzorujący.
3.Ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego pracowników pedagogicznych.
4.Przygotowanie projektu statutu Poradni lub projektu jego zmian i jego uchwalenie.
§17
Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1.Organizację pracy Poradni, w tym tygodniowy rozkład czasu pracy.
2.Projekt planu finansowego poradni.
3.Wnioski Dyrektora Poradni o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień.
4.Propozycje Dyrektora Poradni w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz zajęć dodatkowo płatnych.
§18
1.Uchwały Rady Pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
2.Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane.
3.Dyrektor Poradni wstrzymuje wykonanie uchwał, niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały niezwłocznie zawiadamia organ prowadzącym lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
4.Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu prowadzącego albo co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej.
5.Osoby biorące udział w zebraniach Rady Pedagogicznej są zobowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu Rady Pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów, rodziców lub nauczycieli a także pracowników pedagogicznych i innych pracowników Poradni.
6.W posiedzeniach Rady Pedagogicznej mogą brać udział z głosem doradczym inne osoby za zgodą dyrektora lub na wniosek Rady Pedagogicznej.
IV.PRACOWNICY PORADNI
§19
1.Poradnia zatrudnia pracowników pedagogicznych: psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych.
2.Zadania Poradni w zależności od potrzeb mogą być realizowane również przy pomocy innych specjalistów, w szczególności lekarzy, których udział jest niezbędny do efektywności udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom.
3.Poradnia zatrudnia pracowników administracyjnych i obsługi.
4.Pracownicy Poradni realizują zadania poradni również poza Poradnią w środowisku dzieci i młodzieży, w tym środowisku rodzinnym.
§20
§21
Zakres zadań pracowników poradni realizowany poza właściwym miejscem pracy:
a.współpraca ze szkołami i placówkami w rozpoznawaniu u uczniów specyficznych trudności w uczeniu się, w tym ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się u uczniów klas I–III szkoły podstawowej,
b.współpraca z przedszkolami, szkołami i placówkami przy opracowywaniu i realizowaniu indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych oraz planów działań wspierających,
c.współpraca w udzielaniu i organizowaniu przez przedszkola, szkoły i placówki pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
d.uczestnictwo w spotkaniach zespołu nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów, prowadzących zajęcia z uczniem,
e.udzielanie, we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli, wsparcia merytorycznego nauczycielom, wychowawcom grup wychowawczych i specjalistom udzielającym pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach, szkołach i placówkach.
2.Współpraca z rodziną :
a.wspomagać wychowawczą i edukacyjną funkcję rodziny,
b.podejmować działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży, w tym udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży z grup ryzyka oraz ich rodzicom,
c.prowadzić edukację w zakresie dotyczącym ochrony zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli,
d.udzielanie pomocy i wsparcia w rozwiązywaniu problemów dydaktyczno-wychowawczych rodzicom uczniów, którzy zwrócą się do poradni,
e.rodzice będą mogli uzyskać w poradni, w każdej sprawie związanej z kształceniem i wychowaniem ich dziecka, opinię lub informację.
V. DOKUMENTACJA PORADNI
§ 22
a.wykaz alfabetyczny dzieci i młodzieży korzystających z pomocy poradni, zawierający numer nadany przez poradnię przy zgłoszeniu, imię (imiona) i nazwisko dziecka albo pełnoletniego ucznia, jego datę urodzenia, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz adres zamieszkania,
b.rejestr wydanych opinii i rejestr wydanych orzeczeń, zawierający numer porządkowy, numer opinii lub orzeczenia oraz datę w opinii lub orzeczenia,
c.koncepcje pracy Poradni,
d.roczny plan pracy Poradni,
e.księgę protokołów Rady Pedagogicznej,
f.tygodniowy plan pracy pracowników Poradni,
g.teczki indywidualne badanych dzieci i młodzieży,
h.dzienniki zajęć specjalistycznych,
i.protokoły posiedzeń zespołów orzekających,
j.dzienniki indywidualnych zajęć pracowników pedagogicznych,
k.ewidencja pracy poza terenem Poradni,
l.listę obecności,
m.akta osobowe pracowników,
n.księgę inwentarzową.
§23
Poradnia jest jednostką budżetową i prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§24
1.Pomoc dzieciom i młodzieży może być udzielana w Poradni przez wolontariuszy, którzy wspierają realizację zadań z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
2.Wolontariuszem w Poradni może być osoba pełnoletnia, która nie była karana i wobec której nie toczy się postępowanie karne.
3.Dyrektor Poradni:
a.zawiera z wolontariuszem porozumienie określające zakres , sposób i czas wykonywania zadań wolontariusza , czas trwania porozumienia oraz zobowiązanie wolontariusza do wykonywania zadań we współpracy z pracownikami poradni, a także do nieujawniania informacji dotyczących osób korzystających z pomocy Poradni, postanowienie o możliwości rozwiązania porozumienia,
b.ubezpiecza wolontariusza od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z wykonywaniem zadań przez wolontariusza,
c.zapewnia warunki umożliwiające wykonywanie zadań przez wolontariusza.
4.Wolontariusz wykonuje zadania określone w umowie , o której mowa w ust. 3 lit. (a), we współpracy z pracownikami pedagogicznymi poradni wyznaczonymi przez Dyrektora Poradni i pod jego nadzorem lub wyznaczonej przez niego osoby.
5.Na wniosek wolontariusza Dyrektor Poradni jest zobowiązany wydań pisemne zaświadczenie o wykonywaniu zadań przez wolontariusza.
§25
W sprawach nie objętych niniejszym Statutem zastosowanie mają odpowiednie przepisy ustawy o Systemie Oświaty , Karta Nauczyciela i Kodeks Pracy.
§26
Statut wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia jednocześnie traci moc Statut Poradni z dnia 26.11.2010r.