Pomoc dla dzieci uzależnionych

BGŻ S.A. 46 2030 0045 1110 0000 0163 3630

www.powrotzu.pl

e-mail: powrotzu@vp.pl

Młodzieżowy Ośrodek Terapii i Readaptacji (MOTiR) „Powrót z U” w Albrechtówce jest placówką, która niesie pomoc młodym osobom uzależnionym lub zagrożonym uzależnieniem oraz ich rodzinom.

Ośrodek świadczy usługi w zakresie:

• terapii zachowań dysfunkcyjnych i readaptacji osób już uzależnionych, a także zagrożonych uzależnieniem od substancji psychoaktywnych;
  • pracy z rodziną dziecka uzależnionego
  • socjoterapii;
  • promocji zdrowego stylu życia.

Młodzieżowy Ośrodek Terapii i Readaptacji „Powrót z U” powstał w 2007 roku. Położony jest w Albrechtówce, ok. 4 km od centrum Kazimierza Dolnego. Koedukacyjna placówka przewidziana jest na 30 osób. Ponieważ nasz ośrodek posiada status NZOZ leczenie u nas jest bezpłatne. Na terenie Ośrodka znajduje się także szkoła.

Warunki przyjęcia:

• wiek: 13-18 lat (poziom VII i VIII klasy szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum)
  • zdiagnozowane nadużywanie bądź uzależnienie od substancji psychoaktywnych
  • skierowanie na leczenie od lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego
  • przynajmniej tygodniowa abstynencja w warunkach domowych lub „detoks”
  • telefoniczne potwierdzanie gotowości (zapisanie się do kolejki oczekujących)

Formy pracy z pacjentem podejmowane w ośrodku:

• Podstawową - sprawdzoną w wielu krajach - metodą pracy w ośrodku jest system społeczności terapeutycznej. Członkami społeczności są zarówno pacjenci, jak też kadra terapeutyczna.
  • Każdy pacjent znajduje się pod indywidualną opieką terapeuty, który przeprowadza diagnozę problemową, ustala Osobisty Plan Terapii, przeprowadza z pacjentem konsultacje oraz omawia sprawy pacjenta na zebraniach klinicznych.
  • Obok terapii indywidualnej w ośrodku prowadzone są grupy terapeutyczne. Uczestnictwo w małej grupie ma ogromne znaczenie ponieważ pozwala na identyfikację źródła swoich problemów i próbę modyfikacji swoich zachowań w sytuacji zaufania i bezpieczeństwa.
  • Codziennie prowadzone są zajęcia  psychoedukacyjne lub socjoterapeutyczne.
  • Są także zajęcia integracyjne mające na celu budowanie kontaktu między pacjentami, wzajemne poznawanie i otwieranie się na grupę.
  • Duży nacisk w terapii położony jest także na pracę z rodzicami. Ponieważ uzależniony pacjent jest najczęściej „produktem” zaburzonych relacji pomiędzy członkami rodziny, oddziaływania terapeutyczne odnoszą się także do niej.