DORADZTWO ZAWODOWE
Oczekiwania wobec pracy zaczynają się zmieniać. Ludzie coraz częściej zadają sobie pytania:
Wybór ścieżki edukacyjno-zawodowej staje się więc nie tyle jednorazowym wydarzeniem, a procesem, który dokonuje się przez całe życie.
Przygotowaniem uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia w resorcie edukacji zajmują się miedzy innymi poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Z ich bezpłatnych usług korzysta młodzież, rodzice i nauczyciele.
W poradni uczniowie mają możliwość poznania swoich predyspozycji zawodowych (m. in. zdolności intelektualnych i specjalnych, zainteresowań, osobowości) na podstawie indywidualnej diagnozy psychologicznej i preferencji zawodowych.
Biorąc pod uwagą powyższe założenia oraz zapotrzebowanie lokalnych szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na terenie działania poradni można realizować następujący Plan Poradnictwa Zawodowego:
Praca z klasami realizowana na terenie szkół:
Praca indywidualna z uczniami:
Szczególną opieką objęci są uczniowie z problemami zdrowotnymi – mogą skorzystać z konsultacji, diagnozy pod kątem wyboru zawodu, szkoły i kierunku dalszej nauki odpowiedniego do stanu zdrowia oraz w niektórych przypadkach z wydawanych przez PP-P opinii dla uczniów z ograniczonymi możliwościami wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia.
Opieką objęci są również uczniowie z problemami w nauce – otrzymują pomoc w podjęciu właściwych decyzji zawodowych i edukacyjnych, informacje o możliwościach kształcenia i zdobycia kwalifikacji zawodowych na miarę ich możliwości; czasem z powodu ich trudności – korzystają z informacji dotyczących możliwości zmiany szkoły na inną, a także z opinii w sprawie przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy.
Współpraca z rodzicami:
Współpraca z nauczycielami, pedagogami szkolnymi, doradcami zawodowymi:
PRZYDATNE LINKI